تبلیغات
Last Salvation

Last Salvation
 
نویسندگان
لینک دوستان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

"خطبه بدون نقطه"

کفعمی در مصباح، از هشام بن سایب کلبی و او از ابی صالح روایت می کند که: روزی جمعی از اصحاب پیغمبر بحث می نمودند در اطراف این موضوع که کدام حرف است در حروف که از همه بیشتر در کلام موجود است؟ معلوم شد حرف الف از همه بیشتر است و هیچکس نمی نتواند کلامی بگوید که الف در آن نباشد.

حضرت امیرالمؤمنین (علیه السّلام) حضور داشتند. بدون تأمّل و فی البداهه خطبه ای فرمودند. چنانکه عقل ها حیران ماند و نام این خطبه را مونقه گذاشتند؛ یعنی در حسن و نیکویی و بلاغت، شگفت آور است.

امیر مؤمنان على علیه السلام خطبه بدون نقطه را نیز،پس از مذاكره اصحاب در این باره،بدون درنگ به ایراد آن پرداخته و فرمودند!الحَمدُ لِلّهِ أهلِ الحَمدِ وَ أحلاه، وَ أسعَدُ الحَمدِ وَ أسراه، وَ أکرَمُ الحَمدِ وَ أولاه.


الواحدُ الاحدُ الأحَدُ الصَّمَدُ، لا والِدَ لَه وَ لا وَلَدَ.


سَلَّطَ المُلوکَ وَ أعداها، وَ أهلَکَ العُداه وَ أدحاها، وَ أوصَلَ المَکارِمَ وَ أسراها، وَ سَمَکَ السَّماءَ وَ عَلّاها، وَ سَطَحَ المِهادَ وَ طَحاها، وَ وَطَّدَها وَ دَحاها، وَ مَدَّها وَ سَوّاها، وَ مَهَّدَها وَ وَطّاها، وَ أعطاکُم ماءَها وَ مَرعاها، وَ أحکَمَ عَدَدَ الاُمَمِ وَ أحصاها، وَ عَدَّلَ الأعلامَ وَ أرساها.


الاِلاه الأوَّلُ لا مُعادِلَ لَه، وَلا رادَّ لِحُکمِهِ، لا إلهَ إلّا هوَ، المَلِکُ السَّلام، المُصَوِّرُ العَلامُ، الحاکِمُ الوَدودُ، المُطَهِّرُ الطّاهِرُ، المَحمودُ أمرُه، المَعمورُ حَرَمُه، المَأمولُ کَرَمُه.


عَلَّمَکُم کَلامَه، وَ أراکُم أعلامَه، وَ حَصَّلَ لَکُم أحکامَه، وَ حَلَّلَ حَلالَه، وَ حَرَّمَ حَرامَه.


وَ حَمَّلَ مُحَمَّداً (صَلَّ الله عَلَیهِ وَ آلِهِ) الرِّسالَه، وَ رَسولَه المُکَرَّمَ المُسَدَّدَ، ألطُّهرَ المُطَهَّرَ.


أسعَدَ الله الاُمَّه لِعُلُوِّ مَحَلِّهِ، وَ سُمُوِّ سُؤدُدِهِ، وَ سَدادِ أمرِهِ، وَ کَمالِ مُرادِهِ. أطهَرُ وُلدِ آدَمَ مَولوداً، وَ أسطَعُهم سُعوداً، وَ أطوَلُهم عَموداً، وَ أرواهم عوداً، وَ أصَحُّهم عُهوداً، وَ أکرَمُهم مُرداً وَ کُهولاً.


صَلاه اللهِ لَه لِآلِهِ الأطهارِ مُسَلَّمَه مُکَرَّرَه مَعدودَه، وَ لِآلِ وُدِّهِمُ الکِرامِ مُحَصَّلَه مُرَدَّدَه ما دامَ لِالسَّماءِ أمرٌ مَرسومٌ وَ حَدٌّ مَعلومٌ.

أرسَلَه رَحمَه لَکُم، وَ طَهارَه لِأعمالِکُم، وَ هدوءَ دارِکُم وَ دُحورَ، عارِکُم وَ صَلاحَ أحوالِکُم، وَ طاعَه لِلّهِ وَ رُسُلِهِ، وَ عِصمَه لَکُم وَ رَحمَه.


اِسمَعوا لَه وَ راعوا أمرَه، حَلِّلوا ما حَلَّلَ، وَ حَرِّموا ما حَرَّمَ، وَ اعمِدوارَحِمَکُمُ الله – لِدَوامِ العَمَلِ، وَ ادحَروا الحِرصَ، وَ اعدِموا  الکَسَلَ، وَ ادروا السَّلامَه وَ حِراسَه مُلکِ وَ رَوعَها، وَ هَلَعَ الصُّدورِ وَ حُلولَ کَلِّها وَ هَمِّها.


هَلَکَ وَ اللهِ أهلُ الاِصرارِ، وَ ما وَلَدَ والِدٌ لِلاِسرارِ، کَم مُؤَمِّلٍ أمَّلَ ما أهلَکَه، وَ کَم مالٍ وَ سِلاحٍ أعَدَّ صارَ لِلأعداءِ عُدَّه وَ عُمدَه.

اَللّهمَّ لَکَ الحَمدُ وَ دَوامُه، وَ المُلکُ وَ کَمالُه، لااِلهَ إلّا هوَ، وَسِعَ کُلَّ حِلمٍ حِلمُه، وَ سَدَّدَ کُلُّ حُکمٍ حُکمُه، وَ حَدَرَ کُلَّ عِلمٍ عِلمُه.

عَصَمَکُمُ وَ لَوّاکُم، وَ دَوامَ السَّلامَةِ أولاکُم، وَ لِلطّاعَه سَدَّدَکُم، وَ لِلاِسلامِ هَداکُم، وَ رَحِمَکُم وَ سَمِعَ دُعاءَکُم، وَ طَهَّرَ أعمالَکُم، وَ أصلَحَ أحوالَکُم.


وَ أسألُه لَکُم دَوامَ السَّلامَه، وَ کَمالَ السَّعادَه، وَ الآلاءَ الدّارَه، وَ الاَحوالَ السّارَّه، وَ الحَمدُ لِلّهِ وَحدَه.

ترجمه:

ستایش مخصوص خدایی است که سزاوار ستایش و مال آن است. از آنِ اوست رساترین ستایش و شیرین ترین آن و سعادت بخش ترین ستایش و سخاوت بار ترین و شریف ترین آن و پاک ترین ستایش و بلند ترین آن و ممتاز ترین ستایش و سزاوارترین آن.

یگانه و یکتای بی نیازی که همه نیازمندان و گرفتاران آهنگ او نمایند. نه پدری دارد و نه فرزندی. شاهان را به حکمت و آزمون مسلّط ساخت وبه تاختن واداشت.

و ستمکاران و متجاوزان را هلاکت نمود و کنارشان افکند، و سجایای بلند را به خلایق رسانید و شرافت بخشید.

و آسمان را بالا برد و بلند گردانید. بستر زمین را گشود و گسترش داد و محکم نمود و گسترده ساخت. آن را امتداد داد و هموار کرد و برای زندگی آماده و مهیّا فرمود.

آب و مرتعش را به شما ارزانی داشت. تعداد اقوام را برای زندگی آماده و مهیّا فرمود. آب و مرتعش را به شما ارزانی داشت.

تعداد اقوام را برای زندگی در آن به درستی و حکمت مقرّر فرمود و بر شمار یکایک آنان احاطه یافتو نشانه های بلند هدایت مقرّر فرمود و آنها را بر افراشته و استوار ساخت.

معبود نخستین که نه او را هم طرازی است و نه حکمش را مانعی. خدایی نیست جز او، که پادشاه است و مایۀ سلامت، صورتگر است و دانا، فرمانروا و مهربان، پاک و بی آلایش. فرمانش ستوده است و حریم کویش آباد به توجّه پرستندگان و نیازمندان است و سخایش مورد امید.

کلامش را به شما آموخت و نشانه هایش را به شما نمایاند. و احکامش را برایتان دست یافتنی نمود. آنچه روا بود حلال و آنچه در خور ممنوعیت بود، حرام شمرد.

بار رسالت را بر دوش محمّدصلّی الله علیه و آله افکند. همان رسول گرامی که بدو سروری و درستی در گفتار و کردار و رفتار ارزانی شده، پاک و پیراسته است.


خداوند این امّت را به خاطر برتریِ مقام و بلندیِ شرف و استواری دین او و کامل بودنِ آرمانش سعادت بخشید.

او بی آلایش ترین فردِ از آدمیان در هنگامه ولادت و فروزنده ترین ستاره یمن و سعادت است. او بلند پایه ترین آنان در نیاکان است و زیباترین آنها در نسل و شاخسار. و درست پیمان ترین و کریم ترین آنان است در نوجوانی و بزرگسالی.

درود خداوند از آن او و خاندان پاکش باد، درودی خالص و پی در پی و مکرّر برای آنان و برای دوست داران بزرگوارشان، درودی ماندگار و پیوسته، برای همیشه تا وقتی که برای آسمان حکمی مرقوم است و نقشی مقرّر.
او فرستاد تا برایتان رحمتی باشد و مایه پاکیزگی اعمالتان و آرامش سرای زندگی شما و بر طرف شدن نقاط ننگ و شرم آور کارتان و تا مایه صلاح حالتان باشد و اطاعت شما از خدا و رسولانش و موجب حفظ شما و رحمتی بس بزرگ و فراگیر.

از او فرمان برید و بر دستورش مواظبت ورزید. آنچه را حلال دانست، حلال و هر چه را حرام داشت حرام بشمارید. خدایتان رحمت کند؛ آهنگ کوششی پیوسته نمایید و آزمندی را از خود برانید و تنبلی را وا نهید.

رسم سلامت و حفظ حاکمیّت و بالندگی آن را  و آنچه را که موجب دغدغه سینه ها و تشویش دل ها و روی کردِ درماندگی و پریشانی به سوی به آن هاست.
[ چهارشنبه 31 خرداد 1391 ] [ 10:36 ق.ظ ] [ wistful ... ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ


منم زیبا که زیبا بنده ام را دوست میدارم
تو بگشا گوش دل پروردگارت با تو میگوید
ترا در بیکران دنیای تنهایان
رهایت من نخواهم کرد
رها کن غیر من را آشتی کن
با خــــدای خود